Podsumowanie Podbeskidzkiej Amatorskiej Ligi Piłki Ręcznej - Ciapki wciąż błyszczą !!!
Zakończyły się ośmiomiesięczne zmagania szczypiornistek Podbeskidzkiej Amatorskiej Ligi Podbeskidzia w Piłce Ręcznej. Uczennice z Gimnazjum im. Juliana Fałata w Bystrej oraz kilka zeszłorocznych absolwentek, od września, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego, "zrzucały" się na busa i wyjeżdżały na podbój Żywiecczyzny. Dziewczęta skorzystały z zaproszenia pomysłodawcy, koordynatora, trenera i dobrego ducha wielu drużyn - Pana Pawła Szczotki. W lidze grało 13 zespołów w tym jedenaście z Żywiecczyzny, Stowarzyszenie 16-tka z Bielska-Białej i My. Ku naszemu zaskoczeniu, grając za każdym razem w innej gminie, mogliśmy podziwiać wspaniałe obiekty sportowe, a co najważniejsze niesamowite poparcie i pomoc dla sportu szkolnego ze strony Wójtów poszczególnych gmin. Organizacja zawodów była na bardzo wysokim poziomie. Podczas jednej soboty rozgrywano od piętnastu do dwudziestu meczy, gdzie każdy trwał 14 minut. Drużyny już we wrześniu wiedziały, którego i o której będą grały np. w kwietniu. To pozwoliło zaplanować wszystko z dużym wyprzedzeniem. Wyniki poszczególnych meczy, czy klasyfikację strzelczyń, można było na bieżąco sprawdzić w Internecie, a na ostatni turniej zaangażowano nawet telewizję internetową, która transmitowała mecze na żywo.
W lidze grały dziewczęta w różnym wieku. Najlepsze drużyny reprezentowały głównie dziewczęta ze szkół średnich lub wymieszanych z gimnazjalistkami. Nasza drużyna miała na stałe dwie dziewczyny z pierwszej klasy liceum, resztę stanowiły gimnazjalistki . Celem naszego startu było przygotowanie do rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego i często woleliśmy wytrenować ustawienia, wypróbować skomplikowaną taktykę w sytuacji meczowej, nawet kosztem przegranej. Ogromne doświadczenie zebrane podczas 24 meczy, sparingi z dziewczętami z naprawdę mocnych szkół m.in. z Twardorzeczki i SMS z Żywca, zaprocentowały w rozgrywkach szkolnych. Zostaliśmy Mistrzami Powiatu, Mistrzami Rejonu i awansowaliśmy na zawody półfinału wojewódzkiego. Jeśli chodzi o wynik z ligi - Bystrzanki zajęły szóste miejsce w klasyfikacji ogólnej. Do trzeciego miejsca zabrakło dwóch punktów, które straciliśmy w pierwszej części sezonu, przegrywając z drużynami, z którymi w fazie rewanżowej wygrywaliśmy lub remisowaliśmy. Zajęliśmy I miejsce w klasyfikacji mistrzostw ziemi bielskiej, ale najbardziej jesteśmy dumni z Dominiki Pach, która mimo młodego wieku (druga klasa gimnazjum), zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji strzelczyń, rzucając 52 bramki.
od lewej: Magdalena Kubańda, Joanna Harat i Dominika Pach z tyłu Kasia Szewczyk
Już nie możemy doczekać się przyszłorocznych zmagań. Wiemy, że liczba drużyn może dojść nawet do dwudziestu, co jest ewenementem na skalę ogólnopolską. Dziękujemy wszystkim zawodniczkom za poświęcenie, zaangażowanie, systematyczną pracę, osiągnięcie celu postawionego przed sezonem. Gratulujemy organizatorom świetnego pomysłu i zazdrościmy całemu powiatowi żywieckiemu inwestowania w sport szkolny i zrozumienia, że zarażenie sportem dzieci, poprzez stworzenie warunków do jego uprawiania oraz docenianie Ich nawet najmniejszych sukcesów, jest najważniejsze i daje wspaniałe owoce w postaci dorosłych ludzi uprawiających sport w każdej formie w przyszłości.